Special… Ρόμα, σαρωτική και η Μίλαν!

Andreas
0 0
Read Time:1 Minute, 21 Second

Πω πω μια Ρόμα, πω πω μια Μίλαν! Με άνετες νίκες συνέχισαν στη Serie A οι «τζιαλορόσι», επικρατώντας 4-0 της Σαλερνιτάνα εκτός έδρας, ενώ οι «ροσονέρι» αποτελείωσαν από το πρώτο ημίχρονο την Κάλιαρι (4-1).

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δυσκολεύτηκε στο α’ μέρος, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το 0-0, ενώ στο δεύτερο κυριάρχησαν και κατά διαστήματα έπαιξαν πολύ ωραίο και στρωτό ποδόσφαιρο. Αφού πρώτα «έπνιξαν» με την πίεση ψηλά τους γηπεδούχους.

Κάπως έτσι έγινε το 0-1 στο 48’, κλέβοντας την μπάλα, της οποίας έγινε αποδέκτης ο Πελεγκρίνι και εκτέλεσε από θέση βολής. Τρία λεπτά… χάθηκε η μπάλα με τους Έιμπραχαμ, Μχιταριάν και Βερετούτ συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι.

Από ωραία κυκλοφορία της μπάλας έγινε και το 0-3, με τον Έιμπραχαμ να… σπάει το ρόδι με γλυκό πλασέ σχεδόν από το ημικύκλιο, ενώ στο 79’ ο Πελεγκρίνι διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα με πλασέ.

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» την Κάλιαρι η Μίλαν. Ο Τονάλι έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 12ο λεπτό με εκτέλεση, ενώ στο 15’ Ντεϊόλα ισοφάρισε με κεφαλιά και στο 17’ ο Λεάο βρήκε δίχτυα με τυχερό τρόπο, καθώς τον ευνόησαν οι κόντρες. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ζιρού και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του Πιόλι.

Στο 24’ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ντίαθ και πλάσαρε για το 3-1, ενώ στο 43’ ευστόχησε σε πέναλτι και ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν σε εκείνο το σημείο. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε πιο χαμηλές στροφές και ουσιαστικά αμφότερες είχαν αποδεχθεί τη μοίρα τους στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.