Εθνικός Άχνας – ΑΠΟΕΛ 2-1: Φρένο στο Δασάκι!

Christos
0 0
Read Time:2 Minute, 8 Second

Θύμα… πολύ μεγάλης έκπληξης έπεσε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έχασε με 1-2 από τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι με δύο γκολ σ’ ένα εξάλεπτο (50’, 56’) από τον Καμπρέρα στο β’ ημίχρονο, «πάγωσαν» μη ξέροντας από πού τους ήρθαν τα χαστούκια, έπειτα και από αδράνειες στην άμυνα. Κατάφεραν σύντομα (60’), να μειώσουν με τον Τομανέ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά η προσπάθειά τους όταν ξύπνησαν και άρχισαν να επιβάλλονται, δεν ήταν αρκετή για να σώσουν… την παρτίδα, τη στιγμή που είχαν στη διάθεσή τους 43′ λεπτά (30′ συν 13′ καθυστερήσεις). Τουναντίον, κινδύνεψαν κιόλας να δεχθούν και τρίτο γκολ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν στους 42 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας και δικαίωμα σε Ανόρθωση (37), Άρη, Ομόνοια και Πάφος FC (35) να τον πλησιάσουν. Επίσης, η ΑΕΚ που νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα μείωσε στους έξι βαθμούς και είναι στην 3η θέση. Όσο για τους μπλε, ανέβηκαν στους 17 πόντους και ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος, ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος από τον Εθνικό, ενώ έχασε τέσσερις ευκαιρίες για να σκοράρει με κεφαλιές των Κοσταντίνοφ (12’ απόκρουση Μπογκατίνοφ), Τομανέ (13’, 40’) και Ντβάλι (40’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν όλο το… ζουμί. Οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές σε κοντινό χρονικό διάστημα, πρώτα με κεφαλιά του Καμπρέρα (έπειτα από σέντρα του Ιωάννου) στο 50’ και ύστερα με ψηλοκρεμαστό σουτ του ιδίου στο 56’, μετά από αδράνεια των Πέτροβιτς και Μπέλετς. Στο 60’ ο Τομανέ μείωσε με κεφαλιά έπειτα από τη σέντρα του Κοσταντίνοφ. Για τα επόμενα 43′ ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε νευρικός στη συνέχεια και δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση που θα του έφερνε την ισοφάριση και θα έπαιρνε έστω έναν πόντο.

Στη Παρέα μας πάντα με τη καλύτερη πίτσα Papa Johns Pizza!!

Better Ingredients, Better Pizza!!

Εθνικός Άχνας (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ριστέφσκι (66 Ντε Ιριόνδο), Σπιρόφσκι, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (68′ Αρτυματάς), Λομοτέι, Μπάικερ, Ιωάννου (84′ Αγγελόπουλος), Ντράζιτς (66′ Χριστοφή), Καμπρέρα (78′ Μπέκερ).

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίγκες): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Σεμπάκ, Ντβάλι, Πέτροβιτς (61′ Σούσιτς), Βιτάλ, Εντονγκαλά, Σαρφό (46′ Εφραίμ), Κονσταντίνοφ, Δώνης (61′ Γουίλσον), Βιγιαφάνιες (77′ Σατσιάς), Τομανέ.

Σκόρερ: 50′, 56′ Καμπρέρα / 60′ Τομανέ.

Κίτρινες: 47′ Λομοτέι (3η), 52′ Ντράζιτς (3η), 76′ Ντε Ιριόνδο, 81′ Μπογκατίνοφ, 83′ Περατικός, 83′ Αρτυματάς, 83′ Σατσιάς (προπονητής), 90′ + 12 Μπάικερ / 45′ + 3 Πέτροβιτς, 83′ Τομανέ, 83′ Κονσταντίνοφ, 90′ + 10 Σατσιάς, 90′ + 13 Εντονγκαλά.

Πάφος – ΑΕΖ 4-0: Έδειξε τα δόντια της!

Η Πάφος FC έπειτα από μία εκτός έδρας ήττα από τη Δόξα (1-0) η οποία την «πλήγωσε» αρκετά, συνήλθε και αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ξεπέρασε το «εμπόδιο» της ΑΕΖ με εμφατικό τρόπο, καθώς σημείωσε τέσσερα τέρματα για το 4-0 της 19ης αγωνιστικής του «μαραθωνίου». Στη Παρέα μας πάντα με τη καλύτερη […]