«Εξάσφαιρη» Αταλάντα στο Ούντινε, ζόρικο τρίποντο για Νάπολι

Andreas
0 0
Read Time:55 Second

Καυτά… εξάσφαιρα από την Αταλάντα, που συνέτριψε 6-2 την Ουντινέζε στην «Dacia Arena» και επανήλθε στις νίκες μετά από 2 αγωνιστικές.

Επιστροφή στα τρίποντα και για τη Νάπολι, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Σαμπντόρια στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Στο Ούντινε, η ομάδα του Γκασπερίνι επέβαλε πλήρως την κυριαρχία της και ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς (17’) με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Πάσαλιτς.

Πέντε λεπτά αργότερα (22’), οι «μπεργκαμάσκι» έφτασαν στο 0-2 με ωραία ατομική ενέργεια και τελείωμα του Μουριέλ.

Στο 43’, ο Μαλινόφσκι έγραψε το 0-3 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 59’ με αυτογκόλ του Τζιμσίτι.

Ο Μουριέλ διπλασίασε τα τέρματά του στο 76’ διαμορφώνοντας το 1-4, με τον Μπέτο να απαντάει στο 88’. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της Αταλάντα αντέδρασαν άμεσα και με 2 τέρματα στο φινάλε (89’ Μέλε, 92’ Πεσίνα) έφτασαν στο τελικό 2-6.

Στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», η Νάπολι έκαμψε την αντίσταση της Σαμπντόρια (1-0) με μια καταπληκτική γκολάρα του Πετάνια με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή στο 43’.

Next Post

Νότιγχαμ από τα παλιά, το… ξανάκανε στην Άρσεναλ!

Ιστορική πρόκριση για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία επικράτησε με 1–0 εντός έδρας της… «άχρωμης» Άρσεναλ (δεν έκανε ούτε ένα σουτ εντός εστίας σε ολόκληρο το παιχνίδι) χάρη σε ένα γκολ του Γκράμπαν στο 83ο λεπτό, ρίχνοντας στο… καναβάτσο τους «Κανονιέρηδες». Ο Μικέλ Αρτέτα παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές και το πλήρωσε, με […]