Andreas
0 0
Read Time:1 Minute, 3 Second

Με το… δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Λιόν.

Οι «λιονέ» έκαμψαν την αντίσταση (2-1) της Αζαξιό, σε ένα παιχνίδι όπου αμφότεροι έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων να πετυχαίνει ο Λακαζέτ στην επιστροφή του, ενώ τη δεύτερη θητεία του στη Λιόν ξεκίνησε και ο Τολισό, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 75’.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τη Λιόν στην αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 12’ άνοιξε το σκορ με τον Τετέ. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ από την άσπρη βούλα ο Λακαζέτ, συνδυάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή του στην ομάδα.

Ωστόσο, στο 31’ το ματς «άναψε» αρκετά, καθώς μία άστοχη –και επικίνδυνη- έξοδος του Λόπες ανέτρεψε εντός μεγάλης περιοχής τον Ελ Ιντρίσι, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα και τον Μανγκανί να μειώνει σε 2-1 με πέναλτι, για την Αζαξιό. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έμεινα και οι Κορσικανοί με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Αμουμά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ πιο ήρεμο, με το 2-1 να μένει μέχρι τη λήξη, με τους γηπεδούχους όμως να είχαν κάποιες καλές στιγμές για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.