Μένει στην τροχιά των… αστεριών η Μονακό!

Andreas
0 0
Read Time:1 Minute, 24 Second

Το ένα και… καλό γκολ του Ματαζό ήταν αρκετό στη Μονακό, ώστε να νικήσει 1-0 εκτός έδρας της Ρεμς.

Ο Βέλγος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 20’ για λογαριασμό των Μονεγάσκων, οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά αυτό… ακυρώθηκε μέσω VAR, καθώς το μαρκάρισμα μέσα στη μεγάλη περιοχή αποδείχθηκε «καθαρό».

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν κι άλλο τέρμα, αλλά αυτό δεν ήρθε και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι τη λήξη.

Με τη νίκη αυτή, η Μονακό ανέβηκε στους 74 βαθμούς και είναι μόνη στην 3η θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, έχοντας έναν βαθμό παραπάνω από την 4η Λιόν.

Από την άλλη, η Ρεμς έμεινε στους 42β. και στη 13η θέση.

Η 36η αγωνιστική

Παρασκευή 07/05

Λανς-Λιλ 0-3
(4′, 40′ Γιλμάζ, 60′ Ντέιβιντ)

Σάββατο 08/05

Ναντ-Μπορντό 3-0
(19′ Κουλιμπαλί, 51′ πεν. Λουζά, 70′ Μουανί)

Λιόν-Λοριάν 4-1
(53’ Αουάρ, 65’ Πακετά, 71’, 77’ Γκιμαράες-83’ Μονκοντούι)

Κυριακή 09/05

Σεντ Ετιέν-Μαρσέιγ 1-0
(43’ Νορντέν)

Ανζέ-Ντιζόν 3-0
(7′ Φουλγκίνι, 50′ αυτ. Αλαγκμπέ, 89′ Ντιονί)

Μετς-Νιμ 0-3
(61′ Φομπά, 67′ πέν. Ριπάρ, 89′ Φερχάτ)

Νις-Μπρεστ 3-2
(38′ Λοπές, 61′ Μπουνταουί, 89′ Καμαρά – 4′, 43′ Μουνιέ)

Στρασβούργο-Μονπελιέ 2-3
(69′ Αζόρκ, 90′ Ζοχί – 36′, 49′ Λαμπορντέ, 46′ Ντελόρ)

Νίκες για ΑΕΚ και Ολυμπιακό

Με δύο αναμετρήσεις άνοιξε σήμερα η αυλαία της δέκατης και τελευταίας αγωνιστικής στον α’ όμιλο της β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Τέσσερις ομάδες από τον πρώτο όμιλο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο φετινό Πρωτάθλημα και τη Δευτέρα στο φινάλε Ομόνοια – Απόλλων, θα γίνει όπως ήδη ανακοινώθηκε η απονομή του τίτλου από τον Πρόεδρο […]