ΟΜΟΝΟΙΑ-ΑΠΟΕΛ 1-2: Ανατροπή με 10 και φουλ για πρόκριση…

Andreas
0 0
Read Time:2 Minute, 33 Second

Μεγάλη νίκη για το ΑΠΟΕΛ με 1-2 στο πρώτο παιχνίδι του κυπέλλου Coca Cola απέναντι στην Ομόνοια και μάλιστα με ανατροπή ενώ έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Στο 29ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια.  Η Ομόνοια από το 44ο λεπτό δεν είχε τον Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο, αφού δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.

Στο 52ο λεπτό ο Καρώ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ στο 69ο λεπτό είδε την 2η κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Στο 86΄το ΑΠΟΕΛ με τον Ντάλσιο και πάλι από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι τούμπα.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 3ο λεπτό ο Γουίλερ πρόλαβε τον Λοϊζου που αν έφευγε θα έβγαινε τετ α τετ με τον Μπέλετς, ενώ στο επόμενο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Κούσουλου έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 7΄η Ομόνοια πάτησε περιοχή, ο Παπουλής έκανε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα χέρια του Μπέλετς. Στο 20ο λεπτό, η Ομόνοια έφυγε με τον Μπεσεντίν με αξιώσεις, αλλά ο Ουκρανός καθυστέρησε να δώσει στον Λοϊζου και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 23ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ απείλησε μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Τσεπάκ από καλή θέση να στέλνει την μπάλα έξω.

Στο 29ο λεπτό ο Παπουλής πέρασε την μπάλα μπροστά από τρεις παίκτες του ΑΠΟΕΛ, ο Ανσαριφάρντ μπήκε στην φάση, τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Μπέλετς και έκανε το 1-0.

Στο 35ο λεπτό ο Λοϊζου μετά από περίτεχνη ενέργεια έκανε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Στο 44ο λεπτό ο Σωφρόνης Αυγουστή δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή μετά από διαμαρτυρίες.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 46ο λεπτό ο Κούσουλος έπιασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Μπέλετς να απομακρύνει.

Στο 52ο λεπτό ο Καρώ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έφερε το παιχνίδι στα ίσα!

Στο 55΄ο Μπεν έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Λίγο μετά ένα γκολ του ΑΠΟΕΛ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Στο 63΄ένα σουτ του Μακέντα πέρασε έξω.

Στο 69ο λεπτό ο Καρώ είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα το ΑΠΟΕΛ να συνεχίσει με 10.

Στο 81΄η Ομόνοια είχε καλή στιγμή με τον Μπεσεντίν, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σράντι.

Στο 86ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Ντάλσιο και να φέρει το παιχνίδι τούμπα, παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα.

Στο 90+3΄ο Χαραλάμπους έπιασε ένα σουτ με το αριστερό με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Κίτσος (78′ Σράντι), Μπασιρού (78′ Χαραλάμπους), Κούσουλος, Παπουλής (69′ Λέζιακς), Λοϊζου (88′ Μπάρκερ), Ανσαριφάρντ (88′ Μπέζους), Μπεσεντίν.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (71′ Ντβάλι), Μπεν (90′ Εφραίμ), Μακέντα (90’+2 Ηλία).

Κίτρινες: Μπασιρού, Λανγκ, Μπεσεντίν / Καρώ (2η), Κοσταντίνοφ.

Next Post

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2-1: Με υπογραφή Στέφανου Χαραλάμπους...

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ανόρθωσης με 2-1 στο Μακάρειο στο πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου Coca Cola παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέφανο Χαραλάμπους ο οποίος σκόραρε και τα δύο του γκολ, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ανόρθωσης στον πρώτο μεταξύ […]