Εκθρόνισε την Πορτογαλία και πάει για το… στέμμα το Βέλγιο!

Andreas
0 0
Read Time:36 Second

Το Βέλγιο έκανε το χειρότερό του παιχνίδι επιθετικά στο Euro, αλλά ήταν άψογο τακτικά, είχε τον Κουρτουά σε μεγάλη βραδιά και με μια γκολάρα του Τόργκαν Αζάρ στο 42′ νίκησε 1-0 την Πορτογαλία και προκρίθηκε στα προημιτελικά!

Εκεί, έκλεισε ήδη ραντεβού με την Ιταλία για το βράδυ της Παρασκευής (02/07, 22:00).

Άτυχη η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, αλλά και μπλοκαρισμένη από το εξαιρετικό Βέλγιο, που απέδειξε ότι μπορεί να παίξει και άμυνα! Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, με τον Ρενάτο Σάντσες σε τρελά κέφια, είχε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να φέρει το ματς στα ίσα, στέλνοντάς το στην παράταση, αφενός ο Κουρτουά, όμως και αφετέρου το δοκάρι στο απίθανο πλασέ του Γκερέιρο στο 83′, την έστειλαν… σπίτι!